Acasă Sport Bucureşti: Aur şi argint pentru România la Cupa Mondială Suzuki

Bucureşti: Aur şi argint pentru România la Cupa Mondială Suzuki

DISTRIBUIȚI

127643 – 14042014 –  Sportivii români au cucerit cinci medalii, trei de aur și două de argint, duminică, în finalele ediției a 25-a a Cupei Mondiale Suzuki la gimnastică aerobică, găzduită de Tokyo, capitala Japoniei, informează Federația Română de Gimnastică Aerobică.

La individual feminin, primele două locuri au fost ocupate de românce, Oana Corina Constantin câștigând proba, urmată de Maria Bianca Becze.

La individual masculin, victoria a revenit japonezului Mizuki Saito, în timp ce Mircea Zamfir s-a clasat pe locul 7.

La perechi mixte victoria a revenit românilor Marius Ciprian Petrușe/Maria Bianca Becze, urmați de sud-coreenii Yoon Chang-il/Park Yeon-Sun.

La trio au câștigat chinezii Che Lei/Han Mingzhe/Wang Zizhuo, locul secund revenind românilor Andreea Bogati/Oana Corina Constantin/Anca Claudia Surdu.

România (Maria Bianca Becze, Andreea Bogati, Oana Corina Constantin, Bianca Gorgovan, Anca Claudia Surdu) a obținut o nouă medalie de aur la grup, cu 20,816 puncte, devansând Coreea de Sud, 20,750 puncte, și China, 20,700 puncte. –  PROMPT MEDIA