Acasă Sport România a cucerit trei medalii în ziua a doua a JOT Buenos...

România a cucerit trei medalii în ziua a doua a JOT Buenos Aires 2018

DISTRIBUIȚI

148029 – 09102018  – România a cucerit trei medalii în ziua a doua a JO pentru tineret de la Buenos Aires, între care și o medalie de aur prin judoka Adrian Sulcă. Acesta a câștigat la categoria 81 de kilograme, dupăce l-a învins în finală pe cehul Martin Bezdek.

Înotătorul Daniel Martin a sosit al 2-lea în finala la 100 de metri spate, după rusul Klement Kolesnikov, iar în concursul feminin de haltere, la categoria 52 de kilograme, Mihaela Cambei s-a clasat pe locul al treilea și a cucerit bronzul, la categoria 48 kilograme.

Tot ieri, halterofilul Emanuel Danciu a încheiat pe 4 la categoria 62 de kilograme, ratând medalia, Daniel Martin s-a calificat în finala probei de 100 de metri fluture, Andreea Dragoman și Cristian Pletea s-au calificat în optimile de finală la tenis de masă, iar la canotaj echipajele de două rame, feminin și masculin, au obținut biletele pentru semifinale. Sursa: romania-actualitati.ro