Acasă Uncategorized Galati: Iluminatul public se va face din trei in trei stalpi

Galati: Iluminatul public se va face din trei in trei stalpi

93707 – 09092010 – Municipalitatea gălăţeană a hotărât să reducă iluminatul public în oraş, respectând astfel Ordonanţa de Urgenţă privind unele măsuri de reducere a cheltuielilor publice emisă de Guvern, a declarat  miercuri, într-o conferinţă de presă, viceprimarul Nicuşor Ciumacenco.

Potrivit lui Ciumacenco, diminuarea cheltuielilor cu bunurile şi serviciile pentru semestrul al doilea cu 20%, impusă de Guvernul Boc, a determinat municipalitatea ca din suma aferentă celui de-a doilea semestru pentru iluminatul public, de 14,8 milioane lei, să scadă 2,2 milioane lei. „În aceste condiţii, este imposibil să asigurăm iluminatul public în aceiaşi parametri ca până acum, astfel încât vom reduce numărul becurilor aprinse noaptea pe străzile oraşului. O decizie în acest sens va fi luată în cel mai scurt timp de o comisie tehnică din cadrul Primăriei Galaţi. Una dintre soluţii ar fi ca doar la un stâlp din trei să ardă becul, dar decizia definitivă va aparţine acelei comisii tehnice’, a spus Ciumacenco, citat de Administratie.ro.

Viceprimarul a mai susţinut că iluminatul arhitectural care se practică la unele instituţii din Galaţi va fi stopat, dar că iluminatul ornamental din timpul sărbătorilor de iarnă va fi păstrat, pentru ca „măcar de atât să se bucure gălăţenii de Crăciun şi Revelion’. Iniţial, pentru iluminatul public, bugetul fusese stabilit la 56,9 milioane lei, pentru întregul an. www.promptmedia.ro