Acasă Uncategorized Bucuresti: Cum provoaca un arbitru polonez suspendarea unui club de fotbal

Bucuresti: Cum provoaca un arbitru polonez suspendarea unui club de fotbal

DISTRIBUIȚI

94396 – 01102010 – Iritati de deciziile arbitrului polonez, suporterii formatiei din Bulevardul Ghencea au facut prapad la finalul partidei Steaua – Napoli, scor 3 – 3. Dupa ce jucatorii au tabarat pe arbitru pentru a-i cere explicatii in legatura cu prelungirea nejustificata a meciului, cu aproape opt minute, fanii au rupt scaune si le-au aruncat pe teren. Centralul care a refuzat Stelei victoria sustine ca a fost scuipat de un membru al staff-ului “ros-albastrilor” la finalul meciului. Scandalul a continuat si la intrarea in tunelul care duce la vestiare,

cei aflati in tribuna arucand si cu alte obiecte contondente. Mai mult, ultrasii Stelei l-au injurat copios si pe observatorul de meci, care a refuzat sa se retraga la vestiare pana cand clubul „ros-albastru” nu i-au pus la dispozitie doi paznici. Incidentele de pe teren au fost insotite si de cateva conflicte din tribuna, acolo unde suporterii celor doua echipa au aruncat cu torte si au rupt o parte din gardul care ii despartea. Acestia s-au calmat abia la interventia jandarmilor. Cele intamplate pe arena din Ghencea vor fi anchetate de oficialii UEFA, severitatea pedepsei aplicate depinzand, in mare masura, de rapoartele intocmite de arbitru si de observator. Cunoscut ca un club cu probleme, Steaua nu va scapa fara o amenda si o suspendare a terenului pentru o etapa, insa ar putea fi chiar si exclusa din Europa League, potrivit regulamentului forului fotbalistic European. Sa vedem insa daca si arbitrul va fi pedepsit pentru atitudinea sa. – www.promptmedia.ro