Acasă Politic Bucuresti: PSD îl susţine pe Martin Schulz la preşedinţia CE

Bucuresti: PSD îl susţine pe Martin Schulz la preşedinţia CE

DISTRIBUIȚI

123915 – 04112013 – Președintele PSD, Victor Ponta, a anunţat luni că social-democrații români susțin candidatura lui Martin Schulz la președinția Comisiei Europene (CE). Cel mai probabil acest lucru va deveni oficial cu prilejul reuniunii Consiliului Național al PSD, care va avea loc vineri și sâmbătă. „Aș vrea astăzi să discutăm

și la Consiliul Național să cerem eventual — nu avem o procedură prevăzută în Statut — la nivel european Partidul Socialiștilor Europeni îl va avea ca și candidat pentru funcția de președinte al Comisiei Europene pe Martin Schulz, este o persoană pe care o cunoaștem foarte bine și care a fost de multe ori și în România, și aici, la PSD. Și cred că e bine pentru PSD, fiind unul din partidele cele mai puternice în acest moment, într-o familie politică care are deja zece prim-miniștri în Europa, să avem un candidat comun pentru funcția de președinte al Comisiei Europene”, a declarat președintele PSD, în deschiderea reuniunii Biroului Permanent Național al partidului.

El a vorbit și despre întâlnirea Consiliului Național lărgit de sâmbătă.

Și sâmbătă dimineața, întâlnirea în plen a noastră, a Consiliului Național lărgit practic este evenimentul anual în care trebuie să spunem foarte clar către toți membrii noștri, către toți militanții noștri, ce s-a făcut bine în această perioadă, ce s-a făcut rău și mai ales ce avem de făcut în 2014 — încă un an important, încă un an greu. Nu mai vin ani ușori, se pare, așa încât vă rog pe toți ca în această săptămână să discutăm despre temele mari ale Partidului Social Democrat și ale celor care ne votează, în așa fel încât votanții noștri, militanții noștri, membrii noștri, aliații noștri, adversarii noștri să știe foarte clar ce dorește și ce-și propune PSD să facă pentru 2014″, a arătat Ponta. – www.promptmedia.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.