Acasă Externe Bulgaria: România a câştigat nouă medalii la Europenele de Gimnastică

Bulgaria: România a câştigat nouă medalii la Europenele de Gimnastică

DISTRIBUIȚI

128416 – 19052014  –  Echipele de senioare și junioare ale României au câștigat nouă medalii – două de aur, cinci de argint și două de bronz – la Campionatele Europene de gimnastică feminină de la Sofia. Concursul s-a încheiat duminică după-amiază.

Sâmbătă, echipa de senioare a României a câştigat medalia de aur la Campionatul European organizat la Sofia, iar duminică a mai obținut un aur prin Larisa Iordache, la sol.

La senioare, România a obţinut aur pe echipe şi în finală la sol (Larisa Iordache), argint la bârnă (Larisa Iordache) şi bronz la sărituri (Larisa Iordache), iar la junioare – argint la individual-compus şi sărituri (Laura Jurcă), la bârnă şi sol (Andreea Iridon), plus medalia de bronz pe echipe. – PROMPT  MEDIA