Acasă Bucuresti-Ilfov Bucuresti România are  primul pugilist calificat la Olimpiada de la Rio de Janeiro

România are  primul pugilist calificat la Olimpiada de la Rio de Janeiro

DISTRIBUIȚI

138701 – 28072015 – Mihai Nistor s-a calificat la JO de la Rio dupa ce l-a invins la puncte, intr-o gala desfasurata la Marrakesh (Maroc), pe reprezentantul gazdelor, Mahommed Arjaoui (28 de ani).

Disputat in APB, divizia profesionistă lansată de forul amator, AIBA, meciul s-a desfasurat pe durata a 8 reprize de cite 3 minute fiecare. Doi dintre arbitri l-au vazut invingator pe roman, 78-74, în timp ce al treilea l-a dat invingator pe marocan, 77-75.

La decizie, romanul a obtinut victoria, 2-1, si implicit calificarea la JO de la Rio de Janeiro, de anul viitor. La 25 de ani, bacauanul Mihai Nistor va partcipa la prima sa editie a Jocurilor Olimpice la categoria plus 91 de kg, precizează gsp.ro

Sportivul antrenat de Relu Auras lupta de doi ani in APB. Anul trecut a obtinut trei victorii si o singura infringere, in timp ce in acest an are in palmares doua victorii. –  PROMPT MEDIA