Acasă Sport Mexic: Încă o șansă pentru o medalie la Olimpiadă

Mexic: Încă o șansă pentru o medalie la Olimpiadă

DISTRIBUIȚI

Daniel Natea144414 – 30052016 – Daniel Natea, sportiv al categoriei +100 kg, a reuşit o evoluţie perfectă pe tatami-ul mexican şi a câştigat medalia de aur după ce a reuşit să câştige toate cele patru meciuri la Ippon (10 puncte).

În primul meci acesta l-a învins pe Jose Cuevas, din Mexic, pentru ca mai apoi să dispună de un sportiv japonez, neînvins în ultimii 2 ani, Harasawa Hisayoshi. În semifinală Daniel Natea a câştigat în fata uzbecului Kokauri Ushangi pentru ca, în finală să se impună în faţa lui Sasson Or din Israel.

La competiţia Master, ultima pentru sportivul nostru înainte de Jocurile Olimpice, au fost prezenţi primii zece sportivi din lume iar victoria îi asigură lui Natea prezenţa în primii opt judoka în clasamentul mondial de la categoria +100 kg şi astfel o şansă în plus la o medalie olimpică, informează Mediafax.  –  PROMPT MEDIA