Acasă Social Aparare O nouă medalie pentru România!

O nouă medalie pentru România!

DISTRIBUIȚI

147847 – 27092017 – Echipa Invictus România a obţinut o nouă medalie la Jocurile Invictus 2017, de la Toronto. Locotenentul Ciprian Iriciuc câştigând medalia de bronz la proba de canotaj în sală. Ciprian Iriciuc a fost rănit în 2015 în Afganistan, iar în urma incidentului a rămas cu o schijă în plămâni. Tot la proba de canotaj în sală, plutonierul major Dumitru Paraschiva s-a clasat pe locul 5. Prima medalie pentru România, bronz, a fost câştigată, luni, la atletism, în finala la 1.500 de metri de maiorul Laurenţiu Şerban, militar rănit în teatrele de operaţiuni din Afganistan, în 2006. „Prima medalie a echipei Invictus Romania a fost câştigată luni de maiorul Laurenţiu Şerban, care a obţinut bronzul la proba de 1.500 de metri. Laurenţiu Şerban, căpitanul lotului Invictus România, a fost rănit în Afganistan în anul 2006, în timp ce îşi scotea colegii dintr-un transportor amfibiu blindat care fusese atacat cu un dispozitiv exploziv improvizat”, anunţa luni Ministerul Apărării Naţionale (MApN).

Echipa României care participă la jocurile Invictus de la Toronto este formată din 15 militari răniţi în teatrele de operaţii din Afganistan şi Irak. Invictus Team România va participa la şase discipline sportive individuale — tir cu arcul, atletism, canotaj în sală la simulator, haltere, ciclism, înot.Totodată, echipa României va concura şi în competiţia de volei din poziţia şezând. În cele şapte zile ale competiţiei, membrii Invictus Team România vor participa la peste 30 de întreceri sportive. Alături de ei sunt prezenţi şi antrenorii acestora din cadrul Clubului Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti, membri ai familiilor, prieteni şi suporteri români din Canada.