Acasă Sport Patru medalii la Campionatele Mondiale de canotaj Under-19, din Italia, una de...

Patru medalii la Campionatele Mondiale de canotaj Under-19, din Italia, una de aur, una de argint şi două de bronz

DISTRIBUIȚI

165824 – 01082022 – România a cucerit, duminică, patru medalii la Campionatele Mondiale de canotaj Under-19 de la Varese (Italia), una de aur, una de argint şi două de bronz, relatează Agerpres.

Aurul a fost câştigat de echipajul de patru vâsle feminin, compus din Andreea Todorică, Iulia Valentina Nedelcu, Delia Mirabela Gradinaciuc şi Ana-Maria Matran.

Medalia de argint a fost obţinută de sportivele din echipajul de patru rame feminin, Iuliana Isabela Boldea, Elena Silvia Mocanu, Andreea Nicoleta Dinu şi Valentina Amalia Azoiţei.

Medalii de bronz au fost adjudecate de echipajul de patru plus unu rame feminin, compus din Narcisa-Florentina Negură, Andreea Petraş, Beatrice Piseru, Georgiana Blănariu şi Irina Lucia Andreea Despa, precum şi de barca de patru rame masculin, în componenţa Cosmin Iulian Pleşescu, Eduard Angel Moldovan, Nicolae Răzvan Stoian şi Marian Ştefan Dunca.

Pe locul 4 s-a clasat echipajul de 8+1 feminin, compus din Ioana Ruxandra Pascovici, Eugenia Daniela Robitu, Narcisa-Florentina Negură, Andreea Petraş, Andreea Bianca Marin, Georgiana Blănariu, Beatrice Piseru, Andra Elena Filote şi Irina Lucia Andreea Despa.

Andrei-Vlad-Robert Vatamaniuc şi Iliuţă-Leontin Nuţescu au ocupat locul 5 în finala probei de dublu rame masculin.

Echipajul de dublu rame feminin, alcătuit din Felicia Maria Mihai şi Denisa Cristina Ailincăi, a câştigat Finala B.

Pe locul secund în finalele B s-au clasat echipajul de dublu vâsle feminin, Shara-Ştefania Guşă, Bianca Camelia Ifteni, şi cel de 8+1 masculin, compus din Marius-Ionel Bodnar, Ştefan Bogdan Moaleş, Constantin Filip, Marian Gabriel Guia, Constantin Filocea, Sergiu Anfimov, Antonel Avăcăriţei, Petru Andrei Ciornei, Alexandru Nedelcu.

Echipajul de patru vâsle masculin, alcătuit din Dragoş Valentin Peia, Gabriel Emil Sicean, Silviu Denis Totolici şi Alin Vasile Buzdugan, s-a clasat pe locul 3 în Finala B, iar Ovidiu Cristian Badea şi Sebastian Taşcă au încheiat pe locul 3 în Finala C la dublu vâsle masculin.

România a ocupat locul 6 în clasamentul pe medalii (1-1-2). Grecia a ocupat primul loc (3-0-1), Italia a fost a doua (2-6-1), iar pe trei s-a clasat Germania (2-2-4), pe patru a încheiat echipa SUA (2-0-1), iar pe cinci a fost Marea Britanie (1-2-1).

La Mondialele de canotaj pentru juniori (U19) de la Varese (27-31 iulie), România a aliniat 11 echipaje şi 42 de sportivi.