Acasă Sport Alte două medalii de aur pentru România la Cupa Mondială de canoe...

DISTRIBUIȚI

168846 – 14052023 – Alte două medalii de aur pentru România la Cupa Mondială de canoe sprint de la Szeged.

Cătălin Chirilă a dominat cursa pe distanța olimpică la canoe simplu 1000 m, iar dublul tricolor Ilie Sprîncean-Oleg Nuță a câștigat cursa de C2 1000 m, anunță Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

Cătălin a fost cronometrat cu timpul de 3:55.10, devansându-I pe germanul Scheibner (3;57.06) și polonezul Glazunow (3:58.58). Este al doilea aur pentru campionul mondial și european la Szeged. Cătăin a câștigat ieri aurul la C1 500 m.

Cea de a doua medalie de aur a fost câștigată fără emoții de echipa Ilie Sprîncean-Oleg Nuță. Cei doi au terminat cursa după 3:48.11 minute. Ei au fost urmați pe podium de echipajele Poloniei (Nowacki-Witkowski) și Moldovei (Tarnovschi-Chihaia).