Acasă Economie Unda de poluare formată anterior pe Dunăre în zona Cělarevo (Serbia) a...

Unda de poluare formată anterior pe Dunăre în zona Cělarevo (Serbia) a fost stopată înainte de a ajunge la granița României

Poluarea Dunării nu a avut impact transfrontalier!

DISTRIBUIȚI

 169245 – 22062023 – Conform informațiilor primite de la echipele de intervenție ale Administrației Bazinale de Apă (Apele Române) Banat prezente încă din după-amiaza zilei de marți la granița României și având în vedere intervalul de timp scurs (peste 30 de ore), unda de poluare formată anterior pe Dunăre în zona Cělarevo (Serbia), la km 1287, a fost stopată înainte de a ajunge la granița României.

 Prin urmare, datorită măsurilor de intervenție luate anterior de către echipele din Serbia, poluarea nu a avut impact transfrontalier.

Conform informațiilor primite de la echipele noastre, în tot acest interval de timp (de peste 36 de ore), la granița României cu Serbia nu s-au observat irizații petroliere, calitatea Dunării fiind în parametri normali.

Pentru siguranță, echipele noastre vor continua monitorizarea apelor Dunării în zona Baziaș pentru încă 24 ore.

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.